سفره عقد مدرن بهتر است یا سنتی ؟

سفره عقد مدرن بهتر است یا سنتی ؟ عشریفات شمس العماره : یکی از خدماتی که توسط خدمات مجالس ارائه می شود ،سفره عقد سنتی ایرانی می باشد. حتما شما هم در انتخاب یک سفره عقد مدرن یا سنتی دچار تردید می شوید و نمی دانید که کدام را انتخاب نمایید. یکی از سفره های اصلی ما ایرانی ها به شمار می رود چون بر روی این سفره مراسم عقد عروس و داماد برگزار می گردد. پیش از اینکه بخواهیم در مورد سفره عقد مطلبی را ارائه کنیم باید به خوبی بدانیم که این گونه مراسم ها و شب عروسی به عنوان یکی از زیباترین شب های زندگی برای هر شخصی است پس مهم است که چگونه و با چه سلیقه ی برگزار شوند.

سفره عقد مدرن سفره عقد مدرن

سفره عقد شامل موارد مختلفی می باشد که می توانیم به قرآن ، آینه ، نقل و سکه نقل ، یک جفت شمعدان ، فندق ، تخم مرغ و … اشاره کنیم. هر کدام از این موارد که بر روی سفره عقد قرار می گیرند نشانه ی از یک چیز می باشند. برای ارایش سفره عقد از گل هم استفاده می شود و این سفره را به وسیله گل تزئین می کنند.
از جمله مهم ترین مواردی که حتما باید روی سفره باشند میوه ، شیرینی ، ظرف عسل ،جا حلقه است و همچنین بر روی سفره مواردی مثل کله قند ، خنچه نان و اسپند ، تور قند و ساییدن قندها نیز وجود داشته است.

امروزه مدل های مختلفی از سفره عقد و تزیئن آن وجود داشته است که همگی به سلیقه ما بستگی داشته است. البته این روزها دیگر کمتر دیده می شود که افراد خودشان سفره های عقد را بچینند و معمولا به همان سفره های عقدی که در محضرها به صورت آماده وجود دارد اکتفا می کنند. ولی اگر قصد دارید برای خود سفره عقد بچینید می توانید از مدل های سنتی و مدرن استفاده کنید که البته هر کدام از این سبک ها برای خود شیوه ی خاص داشته و با یکدیگر تفاوت های داشته است.

اما نمی توان اینگونه گفت که حتما سفره عقدی که چیده می شود مدرن است یا سنتی چون برخی از سفره ها اصلا از سبکی پیروی نمی کنند و همانطور بر اساس سلیقه ها چیده می شوند و از هر ظرف و ظروفی بر روی سفره استفاده می شود. مثلا در چنین سفره های همین که ظرف ها با یکدیگر همرنگ و هماهنگ باشند کافی است یا اینکه اصلا رنگ هم چندان اهمیتی ندارد و هر پارچه ی که به ذهنشان زیباتر باشد را برای سفره شان انتخاب می کنند. در برخی از سفره ها اختلاف سطح های را به وجود می آورند که این موضوع تا حد زیادی جذابیت را به دنبال داشته است.

زمانی که شما در حال چیدن سفره عقد هستید باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید به بهترین شیوه سفره خود را بچینید مثلا باید به مساحت ، میزان فضا ، طراحی دقت کنید.

سفره عقد سنتی چه مشخصاتی داشته است؟

اگر می خواهید سفره عقد سنتی را بچینید باید از ظرف های استفاده نمایید که سنتی هستند به عبارت ساده تر از ظرف های سفال ، نقره یا مسی استفاده کنید تا به محض دیدن ببنیده به یاد گذشته ها بیوفتد. البته مواردی همچون برنج ، گندم و حنا جز مهم ترین عناصر در سفره های سنتی به شمار می روند.

یکی از مشخصه های اصلی این سفره ها این است که عناصر و لوازم سفره و … با اختلاف زیاد از یکدیگر چیده نمی گردند و در بیشتر مواقع دیده می شود که هم سطح هستند. برای این سفره ها بهتر است از پارچه های سوزن دوزی شده یا ترمه استفاده نمایید که زیبایی سفره شما را چندین برابر خواهد کرد. فراموش نکنید که رنگ در این سفره ها بسیار مهم و تاثیر گذار است و معمولا برای چنین سفره های از قرمز ، کرم، فیروزه ی یا قهوه ی استفاده می گردد. در گذشته بیشتر از گل استفاده نمی شد و مانند مدل های مدرن نیست که گل آرایی زیاد در آنها نقش داشته باشد ولی می توان گل های طبیعی را بکار گرفت که رنگ و بوی ویژه ی به سفرتان خواهند داد. اگر می خواهید سفره تان شکیل و زیبا شود می توانید یک دیوان حافظ را بر روی سفره تان بگذارید.

سفره عقد مدرن چه ویژگی داشته است؟ این نوع سفره عقد هم برای خود ویژگی های به خصوصی داشته است و با سبک سنتی متفاوت می باشد. البته امروزه بیشتر افراد ترجیح می دهند تا به جای سبک های سنتی از مدرن استفاده کنند. در این گونه سبک ها اصل کار این است که از آب و آینه استفاده گردد و شمع و گل اساس کار این سفره ها هستند.

معمولا این گونه سفره ها را با تکه های آینه و یا آینه یک تکه می پوشانند که بسیار جلوه ی درخشان و زیبایی داشته است البته به جای آینه موارد دیگری نیز می توانند استفاده شوند مثل پارچه های توری یا ساتن و حریر که در رنگ های مختلفی در بازار وجود داشته است.

معمولا در سفره های که سبک مدرنی دارند به جای اینکه از یک رنگ استفاده شود ، رنگ های متعددی به کار گرفته می شود که عموما سبز و سفید هستند البته گاهی رنگ ها بیشتر از ۲ مورد نیز دیده می شود. ولی به صورت کلی در چنین سبک های اختلاف سطح پایین است و به جای اینکه از ظرف سفالی استفاده شود ، ظرف های کریستالی بکار برده می شود که در آنها آب می ریزند و با مواردی همچون شمع ، گلبرگ و سیب تزیئن می شود.

اگر می خواهید نمونه های از سفره های عقد به سبک های سنتی و مدرن را مشاهده کنید می توانید به تشریفات عروسی شمس  مراجعه نموده و از جدیدترین سبک ها و طرح ها مطلع شوید. کارشناسان ما به شما کمک می کنند تا شما بتوانید با سلیقه ی که دارید بهترین انتخاب را داشته باشید.

ما به شما توصیه می کنیم پیش از اینکه به سراغ جستجوی مدل ها بروید حتما در این رابطه با همسرتان مشورت های لازم را داشته باشید و سبک مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید